Przejdź do głównej zawartości

"Filip, lis i magia słów" E. Zubrzycka"Filip, lis i magia słów" to najnowsza książka Elżbiety Zubrzyckiej, opowiadająca o przygodach zajączka Filipa.  Autorka wykładała psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i pracowała terapeutycznie z dziećmi. Napisała książki zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Wiele jej tytułów zostało włączonych do lektur szkolnych ze względu na ich terapeutyczny charakter. ( opis Wydawcy).

Książkę do recenzji wzięłam w ciemno, nie znałam poprzednich pozycji autorki. Jesteście ciekawi co wymyślą zajączek i jego przyjaciele? Jak poradzą sobie z problemami?
Już pierwsza opowieść, przeczytana po odebraniu paczki była zapowiedzią dobrej lektury. Problem z egzekwowaniem sprzątania ma z pewnością każdy rodzic...w sumie nie tylko dzieci nie lubią tego obowiązku. Dorośli też często odkładają porządki na później. 

Historia Pusi i jej rodziny w piękny sposób pokazuje, dlaczego wspieranie się w codziennych obowiązkach jest ważne. Rodzice przygotowują dzieci do dalszego życia, pokazując im wiele ciekawych rzeczy, pomagają zdobywać nowe umiejętności, nie dlatego, że chcą sobie później odpocząć. Chcą sprawić, żeby ich pociechy poradziły sobie bez nich...wiadomo przecież, że taki moment kiedyś nastąpi. 

Zajączek spotyka na swojej drodze różne zwierzęta. Jedne są miłe, inne niekoniecznie. Posiadają różne, nie zawsze dobre cechy charakteru. To samo spotka dzieci, które pójdą do przedszkola, szkoły, czy wyjdą na plac zabaw. Nie każdy będzie miał wobec młodych szczere intencje. Chociaż tego nie chcemy, nasze dziecko może spotkać na swojej drodze osoby, które będą chciały je skrzywdzić ( tu mowa o obcych dorosłych).  Może się zgubić, znaleźć w kryzysowej sytuacji, kiedy nas nie będzie w pobliżu. Naszym obowiązkiem jako rodziców jest przygotowanie najmłodszych do radzenia sobie z problemami, proszenia o pomoc, przede wszystkim rozmowy z drugim człowiekiem i wiary we własne siły. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ wielu z nas ma z tym problemy. 

Z pomocą przychodzi Elżbieta Zubrzycka, która opowiadając o przygodach zwierzątek przemyca najważniejsze wartości, podpowiada jak rozwiązywać problemowe sytuacje. Jej opowieści są wstępem do rozmów na poważne tematy, których nie unikniemy. Czekając na odpowiedni moment, możemy go po prostu przegapić. 

Na końcu książeczki znajduje się mini "poradnik" dla rodziców i wychowawców. Według mnie bardzo przydatna ściągawka, która pomoże w rozmowach z dziećmi, zwróci uwagę na najważniejsze aspekty. Nie jest to jednak koniec atrakcji. Dla dzieci i rodziców zostało przygotowane zadanie- stworzenie teatrzyku. Instrukcja i aktorzy znajdują się na ostatnich stronach.

Tak niewiele, a zarazem ogromny zastrzyk przydatnej nie tylko dzieciom wiedzy. Po lekturze przygód Filipa, utwierdzam się w przekonaniu, że nie tylko najmłodsi powinni poznać treść książki. Wielu dorosłym ( nawet tym nieposiadającym dzieci) przydałoby się małe przypomnienie tego co w życiu ważne, jak postępować wobec innych ludzi. 

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu GWP- dla dzieci.
Książeczkę gorąco Wam polecam. Ja już rozglądam się za poprzednimi częściami.

Komentarze