Przejdź do głównej zawartości

"Za cenę śmierci"- M. Rogala

 


Małgorzata Rogala należy do grona moich ulubionych autorek od dawna. Przeczytałam wszystkie książki, które wyszły spod jej pióra. Każdą kolejną brałam w ciemno, wiedząc, że się nie zawiodę. 

Czy tak samo było w przypadku "Za cenę śmierci"?

Książka jest drugim tomem cyklu "Pełnia Tajemnic". Pierwsza część "Milcząc jak grób" to pozycja, którą bardzo gorąco Wam polecam. 

Akcja powieści toczy się w miejscowości Pełnia, położonej w okolicach Grudziądza. Małe miasteczko ma swoje plusy i minusy. Dla Moniki, która przyjechała tu z Warszawy, żeby odpocząć po okropnych wydarzeniach, jest miejscem idealnym. Jej nastoletnia córka szybko odnajduje się w nowej rzeczywistości, Kobieta cieszy się z takiego obrotu spraw...

Jednak, jak to w życiu bywa, nie jest tak kolorowo w każdej sferze życia. Monika Gniewosz jest policjantką. Małe miejscowości mają to do siebie, że przestępstwa najczęściej są mniejszego kalibru niż w dużych miastach.

W Pełni po wydarzeniach dotyczących zabójstwa znanej piosenkarki, porwania innej kobiety ( o tym poczytacie w pierwszej części) , turyści "walą do miasteczka drzwiami i oknami". Miejscowy pensjonat ma pełne obłożenie na cały sezon. 

Jedni przyjeżdżają, żeby odpocząć, inni z braku innych możliwości, są też takie osoby, które zamierzają znaleźć zaginiony przed laty skarb- zestaw zabytkowej porcelany. 

Chęć posiadania drogocennych przedmiotów sprawia, że ludzie są w stanie posunąć się do różnych czynów, nawet do morderstwa.

Oprócz morderstwa dzieją się w Pełni również inne cuda- włamanie, kradzież, próba zabicia podkomisarz Gniewosz.

Czy wszystko jest ze sobą powiązane? Czy sprawca wszystkich przestępstw to ta sama osoba? 

Tego dowiecie się prowadząc śledztwo razem ze stróżami prawa. 

Poza tym, popłyniecie na fali codziennych wydarzeń. Znajdziecie odpowiedzi na pytania, które pozostały po lekturze pierwszej części cyklu. Dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat porcelany. Autorka porusza wiele tematów, które często są zamiatane pod dywan, takie o których lepiej nie mówić. Zwraca uwagę na problemy dnia codziennego. Być może kilka osób dzięki lekturze jej książek zastanowi się, zmieni swoje postępowanie...

Małgorzata Rogala w swoich powieściach idealnie łączy wątki kryminalne z obyczajowymi. Czytelnik przenosi się do świata książkowych bohaterów, nie wychodząc z niego do ostatniej kropki. 

Dokładny research widać w każdej powieści autorki. Fakty ze świata sztuki są podane w tak przystępny sposób, że nawet osoby niezainteresowane tematem, z przyjemnością dowiedzą się nowych rzeczy.

Jako wielka fanka twórczości Małgorzaty Rogali nie mogę zrobić nic innego jak gorąco polecić Wam "Za cenę śmierci", oraz wszystkie inne powieści.

ps. Mój pies swoje imię zawdzięcza czworonogowi z cyklu o Agacie Górskiej ;) Vincent pozdrawia

Komentarze