Przejdź do głównej zawartości

"Nieprawdopodobna przyjaźń " A. David


"Nieprawdopodobna przyjaźń" to książka przedstawiająca biografie dwóch wspaniałych kobiet.

Rut Dajan- żona Mosze Dajana- izraelskiego wojskowego i polityka, kobieta walcząca o pokój między Izraelczykami i Palestyńczykami, działająca na rzecz kobiet na świecie. Założycielka słynnego izraelskiego domu mody Maskit. 

Raymonda Tawil- palestyńska feministka i dziennikarka, walcząca o pokój, angażująca się w sprawy polityczne. Teściowa Jasera Arafata

Kobiety z wrogich obozów, które połączyła prawdziwa przyjaźń na długie lata. Nie zwracały uwagi na groźby, konsekwencje swoich działań. Niejednokrotnie stawały w obliczu prawdziwego zagrożenia. Nie poddawały się jednak i mimo wszystko ciągle walczyły o pokój między swoimi narodami. Wspierały się w najgorszych momentach życia, szukały pomocy wśród znanych polityków.

Życie i otaczająca je rzeczywistość nie były łaskawe. Każda z nich była naocznym świadkiem ogromu bestialstwa i cierpienia, jakie fundowali sobie nawzajem Palestyńczycy i Izraelczycy. Zarówno Rut jak i Raymonda od najmłodszych lat miały "pod górkę". 

Opowiadają swoje historie przepełnione zarówno dobrymi jak i złymi wydarzeniami. Zaczynają od czasów dzieciństwa. Wraz z nimi czytelnik przechodzi przez kolejne etapy życia bohaterek. Miłość, pojawiające się potomstwo...zdrady, walka o godne życie w otoczeniu nieustającego konfliktu.

Wiele traumatycznych wydarzeń mogłoby załamać zwykłego zjadacza chleba, ale nie Rut i Raymondę. Czytając książkę, poznając historię tych niezwykłych pań, miałam momentami wrażenie, że niepowodzenia zarówno na polu rodzinnym, jak i "zawodowym" były dla nich motorem napędowym do działania. 

Anthony David na podstawie długich rozmów, listów i pamiętników stworzył piękną, chociaż brutalną opowieść o konflikcie palestyńsko- izraelskim. Na początku nastawiałam się na opowieść tylko o życiu głównych bohaterek. Dostałam znacznie więcej- historię konfliktu, fakty z życia polityków i dowódców wojskowych a także nowinki  z życia dzieci Rut i Raymondy, które również nie pozostawały w cieniu słynnych rodziców.

Jeżeli lubicie biografie, reportaże- polecam Wam gorąco "Nieprawdopodobną przyjaźń". 

Musicie się jednak nastawić na napięcie, momenty, które na długo zostaną w Waszej pamięci. Nie jest to lekka lektura, ale jak najbardziej godna uwagi. 

W dziale nowości w Księgarni Tania Książka znajdziecie sporo ciekawych tytułów. 
Komentarze