Przejdź do głównej zawartości

Co księżniczkom w duszy gra?


Zastanawiałyście się kiedyś drogie kobietki dlaczego Wasze relacje z rodzicami, bardziej z matkami ulegały raz pogorszeniu, raz polepszeniu? Dlaczego wolałyście z niektórymi problemami udać się do taty? Na te oraz dużo więcej pytań odpowiedzi znajdziecie w książce "Niesforne księżniczki. Sztuka wychowania dziewczynek", którą miałam możliwość przeczytać dzięki Wydawnictwu eSPe (klik).

Podobne jak książka "Wpływ taty na życie córki..." ( klik) przedstawiona pozycja może spokojnie może być nazwana przewodnikiem a nie poradnikiem- nazwa poradnik dość często odstrasza...mnie również :)

"(...) autorki tej książki, odwołując się do swojego kilkudziesięcioletniego doświadczenia w wychowywaniu dziewczynek i doradzaniu ich rodzicom" ( cytat z książki)- świetnie wprowadzają rodziców małych księżniczek w ich sposób myślenia, postrzegania świata. Pokazują problemy, jakie pojawiają się w poszczególnych etapach rozwoju, dają wskazówki jak sobie z danymi sytuacjami radzić.

Książka jest przeznaczona dla rodziców dziewcząt w wieku od 0 do 19 lat. Według mnie najbardziej przyda się osobom mającym w domu nastolatkę, pracownikom placówek oświatowych, domów dziecka itp.

Pozycja podzielona jest na 3 części:

1. Co jest normalne, a co nie?

W tej części autorki przybliżają czytelnikowi etapy rozwoju dziewcząt. Podpowiadają czego można się w danym momencie spodziewać Kiedy jest to naturalna kolej rzeczy a kiedy mogą to być zaburzenia.

Ja osobiście czytając tę część lepiej zrozumiałam moją córkę. Jej zachowania, potrzeby...to co wydawało mi się dziwne okazało się czymś normalnym... O tym jak ważna jest uwaga rodzica dla dziecka nie muszę przypominać. Czasem potrzebny jest dorosły tu i teraz, nieraz wystarczy, że jest obserwatorem ale daje do zrozumienia córce, że widzi, że jest dla niego ważna i cieszy się z każdego najmniejszego sukcesu swojej pociechy. To wszystko wpływa na późniejsze postrzeganie siebie przez dorastającą kobietkę. Jest fundamentem jej pewności siebie i relacji z otoczeniem.

Oczywiście największą uwagę zwróciłam na okres w którym obecnie znajduje się Młoda i na ten, który jest bezpośrednio przed nami. Pozostałe poznałam ale bardziej w formie zdobycia informacji- wrócę do nich na pewno w przyszłości. 

2. Co się z nią dzieje?

W kolejnej części dowiadujemy się co dzieje się w umyśle i sercu młodych dziewcząt.

Jak ważne są i dlaczego są dla nich wygląd, zainteresowanie ze strony płci przeciwnej. Czego się boją i oczekują od świata. Jakie emocje towarzyszą im w poszczególnych momentach nie zawsze uważanych przez dorosłych jako coś wyjątkowego, trudnego... czego tak naprawdę pragną młode kobietki. 
Autorki rozkładają na części pierwsze rolę rodziców, dziadków, przyjaciół, chłopców, dalszej rodziny w życiu nastolatki.

Poruszony jest również temat uzależnień, zaburzeń odżywiania, samookaleczenia- czyli wszystkiego co niestety może spotkać nasze córki.

3. Jak pomóc?

Kiedy znamy już etapy rozwoju naszej kochanej choć czasem nieznośnej dziewczynki, wiem co jej w duszy gra możemy spokojnie przejść do pomocy.

Aby pomóc, zrozumieć postępowanie musimy zainteresować się życiem córki. Dostrzegać jej zalety ale również i wady. Przede wszystkim rozmawiać, nawet jeśli ona tego nie będzie chciała- będzie to znak, że zawsze może na rodzica liczyć. Spędzanie czasu, wspólna zabawa. To jest to czego dziecko nieważne w jakim jest wieku najbardziej potrzebuje.

Autorki dość sporo mówią o Bogu. O Jego wpływie i roli w życiu dziewcząt i rodziców również. Wiem, że wiele osób może zrazić się przez to- dość sporo jest ludzi niewierzących. Uważam jednak, że nie przeszkadza to w przeczytaniu książki, poznaniu lepiej dziewczęcego świata. Przykazania i to co "ustalił" Bóg dla swoich wyznawców nie jest niczym innym jak normami obowiązującymi w społeczeństwie- tylko trochę inaczej nazwanymi.