Przejdź do głównej zawartości

"Dług honorowy" W. Chmielarz

 


Rok temu w moje ręce trafiła książka "Prosta sprawa" Wojciecha Chmielarza. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autora. Po lekturze wiedziałam, że sięgnę po inne powieści.

W tym roku na rynku wydawniczym pojawił się "Dług honorowy". Nie mogłam przegapić dalszych losów Bezimiennego. Byłam bardzo ciekawa jakie niespodzianki przygotował dla niego autor.

Bohater ma do spłacenia dług wobec Czarnego. Zadaniem do wykonania jest odnalezienie mordercy młodej dziewczyny. W więzieniu siedzi mężczyzna, przeciwko któremu świadczą wszystkie dowody. 

Czarny odwozi swojego dłużnika do wioski Wilki. Sam z powodu nastawienia miejscowych musi opuścić teren. Zaczynają się poszukiwania. Podając się za dziennikarza, mężczyzna próbuje uzyskać informacje na temat morderstwa i ogólnej sytuacji w miejscowości. 

Na światło dzienne zaczynają wychodzić fakty z przeszłości. Mieszkańcy wsi mają wiele złego na sumieniu. Do tego  wszystkiego dołączają studenci z Warszawy i Holendrzy przebywający na kempingu. 

Tropy prowadzą do różnych osób, konfrontacja z poszczególnymi osobami ujawnia nowe, ciekawe rzeczy, które komplikują sprawę i mieszają w dotychczasowych ustaleniach. Każdy może być winny. 

W międzyczasie dochodzi do załatwiania spraw za pomocą pięści, wszyscy chcą pozbyć się przybysza ze swojej okolicy. Holendrzy boją się o biznes, mieszkańcy wsi, nie chcą mieć problemów. Bohater jest jednak uparty i dąży do odkrycia prawdy. Jak sam mówi- lubi kłopoty, a one również nie pozostają mu dłużne.

Na tym zakończę opowieść o fabule, żeby zbyt wielu faktów nie zdradzić. Jeżeli jesteście ciekawi- zajrzyjcie do książki, naprawdę warto wybrać się w kolejną podróż z powieścią Wojciecha Chmielarza.

"Dług honorowy" to świetna powieść sensacyjna, która kręci czytelnikiem jak karuzela. Dzieje się wiele, nie zawsze dobrze, ale jak mawiają - po każdej burzy wychodzi słońce. Autor na przykładzie bohaterów pokazuje jak ważne dla każdego z nas jest to, co otrzymał w dzieciństwie od najbliższych osób, co wykreowało jego podejście  do życia w okresie dorastania. Jak bycie niedocenianym, poniżanym może wpłynąć na naszą psychikę i co może być tego skutkiem. 

Dzięki lekturze możemy zastanowić się nad pewnymi sprawami, Nie ma tu jednak moralizowania- tego się nie bójcie. Wojciech Chmielarz zapewnia świetną rozrywkę dla fanów dobrej sensacji.

Raz jeszcze gorąco polecam!

Komentarze