Przejdź do głównej zawartości

Kto jest winny?Coś nam nie wyszło- zawsze znajdzie się ktoś, kogo możemy obarczyć winą za niepowodzenie. Mąż, dziecko, matka, teściowa, ojciec, sąsiadka itp- do wyboru, do koloru. Mając pod ręką winowajcę, łatwiej pogodzić się z porażką. Przecież to nie nasza wina, że coś nie poszło po naszej myśli.

Są też ludzie, którzy wmawiają sobie, że całe zło, które dotyka ich samych lub bliskie osoby- jest ich winą.

Taka jest właśnie Wendy, bohaterka książki "Winna".
Dziewczyna ma 25 lat, robi doktorat z psychologii. Wiecznie niezadowolony ojciec, partner, który ją zdradza, sprawiają, że Wendy nie radzi sobie z emocjami. Obarcza się winą, za całe zło. Dodatkowy wpływ na postrzeganie siebie i świata mają przykre doświadczenia z przeszłości. Śmierć brata, również wpisuje się na jej listę przewinień. 

Kobieta próbowała różnymi sposobami wrócić do "normalności". Znając wiele narzędzi, korzystając z pomocy specjalistów, wypróbowała metody, które miały pomóc w trudnej walce.

Dopiero poznanie Jima- przystojnego wojskowego, sprawia, że Wendy powoli zaczyna wierzyć w siebie, układa swoje pogmatwane życie. Przez cały czas, jej były partner skutecznie to utrudnia. 

Sielankę przerywa poznanie kilku faktów oraz niebezpieczeństwo, które pojawia się z najmniej spodziewanej strony.

Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Alicji Sinickiej. Znając jedynie opis książki, nie do końca wiedziałam, czego się spodziewać. Zapowiadał się romans... był romans, była sensacja i sporo zagadnień z zakresu psychologii. 

Mechanizmy towarzyszące poczuciu winy, odrzucenia zostały przedstawione w bardzo obrazowy sposób. Nie przyćmiły jednak akcji toczącej się w książce. Według mnie wszystko zostało idealnie wyważone i podane czytelnikowi.

Główna bohaterka, na początku nie zdobyła mojej przychylności. Było w niej coś- może to ciągłe obwinianie się- co mnie denerwowało. Z doświadczenia wiem, że nie należy skreślać bohatera i dać mu szansę. Wendy tę szansę dostała i sprawiła, że spędziłam miłe chwile z lekturą. Były też momenty, kiedy realnie się bałam. Poziom adrenaliny wskoczył na wyższy poziom i sprawił, że "Winną" czytałam coraz szybciej, chcąc dowiedzieć się jak rozwiąże się sytuacja.

Alicja Sinicka przedstawiła ciekawą historię, stworzyła bohaterów, którzy nie pozwolili na odłożenie książki bez poznania zakończenia. Poruszając problemy, z którymi zmagamy się na co dzień, spowodowała, że przemyślałam kilka kwestii dotyczących mojego życia. Inaczej spojrzałam na pewne sprawy. 

Ze swojej strony mogę powiedzieć, że "Winna " poleca się do czytania ;)

W Księgarni taniaksiążka.pl znajdziecie też inne ciekawe książki dla kobiet.


Komentarze