Przejdź do głównej zawartości

Nie dotykaj !
Nie od dziś wiadomo, że dzieci to istoty ciekawe świata, wszystko chcą wiedzieć, wszystkiego dotknąć. Dzięki takim zabiegom poznają otaczający je świat. Mają do tego prawo i powinniśmy im umożliwić jak najdokładniejsze poznawanie otoczenia, jednocześnie zapewniając maksimum bezpieczeństwa. 

Pociechy nasze miewają różne ciekawe pomysły, które nie zawsze są zgodne z zasadami i naszymi prośbami. Mówimy, tłumaczymy.. Często dziecko, póki się nie sparzy, nie odpuści i nie zapamięta, że czegoś robić nie powinno.


Z pomocą przychodzi nam Grzegorz Kasdepke, który za pomocą swoich opowiadań przybliża najmłodszym niebezpieczeństwa, jakie czyhają na nich w domu.

Dominik, jego babcia i pies Junior na podstawie własnych doświadczeń przekazują czytelnikom, w jaki sposób uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, nie zrobić sobie oraz innym krzywdy.


Tematami jakie porusza autor są: przedmioty, których dzieci nie powinny wkładać do nosa/ ucha/ buzi, miejsca, w których palce nie są mile widziane; zabawy z gazem, prądem, ogniem i ostrymi przedmiotami to część niebezpieczeństw jakie mogą spotkać małego odkrywcę, poprzez nieuwagę, niesłuchanie dorosłych. 

Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób. Czteroletnie dziecko spokojnie zrozumie przekaz.
Nasz egzemplarz jest prezentem w 200 % trafionym. Ile razy matka się produkowała, tłumaczyła, prosiła. Nic, zero efektów, jak przysłowiowym grochem o ścianę. Młoda kombinowała ( nie ze wszystkim, gazu, prądu i ognia nie dotyka póki co, ale nigdy nie wiadomo, kiedy będzie chciała spróbować), cudowała. Dotknęła żelazka, włożyła palce między drzwi itp.

Po lekturze książki zaczęła podchodzić do wielu spraw z większym dystansem, uwagą. Niejednokrotnie powtarzała, że Dominik mówił, że tego, czy czegoś innego nie wolno robić, ponieważ może stać się krzywda i będzie bolało.

To chyba najlepsza rekomendacja dla książki, którą ze swojej strony gorąco polecam.


Komentarze