Przejdź do głównej zawartości

"Wiatr wspomnień""Wiatr wspomnień" to trzecia część pobierowskiej trylogii, autorstwa Doroty Schrammek.
Jest to powieść o zwykłych ludziach, funkcjonujących w zwykłej codzienności. Autorka prezentuje ich życie, problemy, marzenia.
Czy taka książka może porwać czytelnika?Oczywiście, że tak.

"Wiatr wspomnień" to wielowątkowa powieść, która nie pozwala się odłożyć, zanim czytelnik nie dotrze do ostatniej strony. Losy bohaterów przeplatają się ze sobą. Nie ma czasu na nudę, na zastój. Każda z postaci funduje nam sporo wrażeń.

Matylda- po śmierci męża obejmuje stanowisko wójta gminy. Ma mało czasu na zajmowanie się pensjonatem, uczy się nowych obowiązków, ale nie zaniedbuje życia rodzinnego. Na wakacje przyjeżdża do niej synowa z wnuczką i przyjaciółką.

Dorota jest w drugiej ciąży, chce odpocząć przed porodem. Piotr- jej mąż w tym czasie remontuje mieszkanie i wykonuje zlecenia, jakie otrzymał od klientów. Kobieta z córeczką odpoczywają więc w Pobierowie.

Aldona- przyjaciółka Doroty, po rozstaniu z Michałem, ojcem małej Ewuni układa sobie życie. Zajmuje się rękodziełem, które pozwala jej na zarobienie pieniędzy. Na wakacje wybiera się do Pobierowa, miejsca gdzie poznała Michała.

Michał- ma na swoim koncie odsiadkę w więzieniu. Przy pomocy księdza zmienia swoje życie, w ramach rekompensaty odwiedza osadzonych za kratkami ludzi i pomaga im wrócić na odpowiednie, życiowe tory.

Ksiądz Wiktor- młody, przystojny mężczyzna, który w zastępstwie obejmuje stanowisko proboszcza. Żeńska część społeczności tłumnie uczęszcza na nabożeństwa, raczy księdza wypiekami. Człowiek, który bezinteresownie pomaga parafianom.

Brat bliźniak księdza Aleks- ginekolog, który jest przeciwieństwem duchownego. W Pobierowie otwiera gabinet. Potrzebuje gotówki na spłatę zobowiązań, wymyśla dodatkowe źródła dochodu. Biznes kręci się, przynosząc wymarzone pieniądze.

Kinga- przyjaciółka syna Woźniców, tancerka. Przyjeżdża do nadmorskiej miejscowości w celach zarobkowych. Wprowadza sporo zamieszania w życiu niejednego mężczyzny.

Małżeństwo Woźniców- Antoni, piszący donosy, walczący z całym światem, chce zaistnieć w politycznych sferach lokalnej społeczności i Barbara jego żona, wspierająca męża w działaniach. Niezwykle barwne osoby, które zapewniają czytelnikowi mnóstwo wrażeń.

Krótka charakterystyka bohaterów nie oddaje w pełni tego, co dzieje się na kartach powieści. Zapewniam Was, że dzieje się sporo, ale więcej nie powiem, musicie przekonać się sami.

"Wiatr wspomnień" to pozycja, która umili Wam czas, skłoni do przemyślenia wielu aspektów życia. Rozbawi i wzruszy, niekiedy nawet zdenerwuje. Autorka stawia swoim bohaterom, wiele życiowych przeszkód, które oni pokonują. Dobroć i miłość, którą niektórzy skrywają w głębokich zakamarkach serca wygrywa. 

Drugie szanse, tolerancja, bezinteresowna pomoc są w naszym życiu bardzo ważne, ale często zaniedbywane. Warto poruszać takie tematy, przypominać ludziom jakimi wartościami warto się kierować, na co zwrócić uwagę. 

Gorąco polecam lekturę powieści Doroty Schrammek. 

Za egzemplarz dziękuję Autorce i Wydawnictwu Szara Godzina.

Komentarze